Refika Birgül

Refika Birgül Hakkında

Refika yemek yapmaya, boyu ocak seviyesindeyken tüm aileye kahve yaparak başladı. Abisi Tolga ona günbegün iştah bulaştırdı. Zengin Akdeniz mutfağını teyze ve dayılarından, nefis İç Anadolu mutfağını ise dede, hala ve yengelerinden öğrendi.

 

En sevdiklerini görmeye gittiği Londra’da damak zevki iyice gelişti. Hep daha farklısını arar oldu, gece uykularından yeni yeni tariflerle uyandı. Yemek yapmak bazı günler hayattan kaçıştı, ama en önemlisi dostlarına sevgisini göstermenin bir yoluydu. Mutfakta deneyler yaptı, uçtu, daldı, nefes aldı. Matematik sevdası, yemeklerin algoritmasını çıkarmasına yardımcı oldu. Tüm bunları ise uzun hastane mesailerinin ardından yapmaya çalıştı.

 

Robert Kolej’de çirkin ördek yavrusu olmadığını, Koç Üniversitesi’nde ise, dünyanın ve insanların anlaşılabilecek yönleri de olduğunu öğrendi. London Business School’da, bu kadar kontrolcü ve mükemmeliyetçi olursa yakında kalp krizi geçireceğini anladı.

 

Kimi zaman ekip kurdu ve organizasyonlar yaptı, kimi zaman yazıp çizdi, ama asıl arzusu hep yeni bir şey yaratmak oldu. Tatlı telaşlar, baharat kokulu düzen, uçan tava ve tencereler mutfağından eksik olmasın…

 

www.twitter.com/refikabirgul

Hürriyet Cumartesi yazıları

Kitap

Refika’nın Mutfağı-Cooking New Istanbul Style / Boyut yayınları