Hareket Odası

 

Simotas Binası sakinleri ‘Hareket Odası‘nda dans ediyor, pilates ve yoga yapıyor, nefes alıyor, bazen sadece kapıyı çekip kafasını dinliyor. Bahar Sarah’ın oryantal dansları ise ‘Hareket Odası’na renk ve ses katıyor.

 

 

Bahar Sarah

İsviçre’de doğdum, büyüdüm. 5 yıldır İstanbul ile tanışmaya çalışıyorum. Çocuk yaştan beri dans ve tiyatro ile ilgileniyorum ve kendimi eğitiyorum, başkaları da beni eğitiyor. Dans ve tiyatro benim hayatımda birbirinden besleniyor. Modern dans, jazz-dans, Afrodans, oryantal dans ve Hint klasik dansı gibi değişik dallarda dolaştım, ritüel danslarda gerçeğimi yakaladım. Dansı evrenin ve doğanın bir yansıması olarak görüyorum ve bu doğa ve evrenle bütünleşmemi sağlıyor, kimliğimin önemi kalmıyor. Beden dans ederek, hareket ederek şükrettiğinde bu zihni de etkiliyor. Bazı hareketler bedenle zihni birleştirmeye yol açıyor. Ayrıca sözlerle ifade edilemeyen boyutlar var, onları dansla ifade etmeye başlarsak, içimizdeki kutsallığı uyandırabiliriz ve dansı sezgileri güçlendirmek için, daha yaratıcı olabilmek için, korunmak ya da iyileştirmek için kullanabiliriz. Kutsal dansları ve hareketleri araştırma, öğrenme ve geliştirme yolculuğuna çıktım, özellikle şu an yaşadığım topraklardaki dua şekilleri beni hayranlık içinde bırakıyor, Sema dönmek, Cem ibadetleri, şamanik ritüeller çok anlam yüklü. Danslarımız da çok anlam yüklü, özellikle çok önyargılı yaklaşılan oryantal dansı senelerdir araştırıyor ve uyguluyorum. Bizi mutlu eden şeylerden biri hayatta paylaşımdır, dans çok dürüst bir paylaşımdır, hep beraber dans ederek eğlenelim gülelim haydiii!

 

 

 

 

Çalıştığım gruplar ve yerler:
Baba Zula
Shoeshine
Mısırlı Ahmet ve ritim ekibi
Listenbul ve Müslüm Döner
Abracadabra İstanbul Mutfak performansı
Çorlulu Savaş
Nomads İstanbul
ve yakında Refika’nın Mutfağı’nda :)

 

bahar.sarah@gmail.com

info@springdancing.com

www.springdancing.com

 

 

Bahar Sarah’tan Oryantal Dans:

“Oryantal dans yumuşak ve sağlıklı bir danstır. Terapi ve Yoga şeklinde gördüğüm hareketlerin çoğu oryantal dansta mevcut. Bu dansı terapi şeklinde uyguluyorum. Eklemler ve omurga, iç organlar, ana rahmi, kaslar, bel ve sırt ağrıları için çok yararlı. Anne karnında büyüdüğümüzde ve ilk yaşam haline geçtiğimizde, ilk kalp atışlarımızda göbek deliğinden hayata bağlıyız. Anne karnı da bir evren sayılır. Orada enerjiyi göbek deliğinden alıyoruz ve göbekten veriyor anne. O yüzden göbeğin çok kutsal olduğuna inanıyorum, o chakranın açılması hayat sevincinin artması demektir. Göbekten evrene bağlı olduğumuza inanıyorum. Oryantalin sihirli bir dans olmasının nedeni de bu işte. O göbekten verdiğimiz enerji ve konsantrasyonla büyük bir gücün döndüğüne inanıyorum. İnsanlar dans ettiğim zaman ne demek istediğimi anlıyor. Oryantal dansın kökleri Bereket dansında yatıyor… Bir kadının doğurganlığı da bir berekettir, karnında bir çocuğu taşıması… Bereket, mutluluk da demek. Kökü zaten bu. Ben de o yüzden kökünü tekrar yakalayıp o dansı geliştirmeye çalışıyorum. Dans derslerim, Simotas Binası 4. katta.”

 

www.springdancing.com